piątek, 16 maja 2014

85 lat toruńskiego hokeja

Wydana kilka lat temu książka łączyła ze sobą dwa wydarzenia - jubileusz 85-lecia obecności hokeja w Toruniu i rozgrywane w 2009 r. w piernikowym mieście mistrzostwa świata. O ile o mistrzostwach, przynajmniej od strony sportowej, mało kto dziś pamięta, o tyle nad publikacją ciągle warto się pochylić. Tym bardziej, że pierwsza drużyna jest o rok młodsza od PZHL-u.

Zaryzykować można stwierdzenie, że Kopernik nie tyle była kobietą, co byłby hokeistą, gdyby urodził się nieco później, gdyż torunianom na tyle spodobał się nowy sport, że autorzy do momentu wybuchu II Wojny Światowej skrzętnie odnotowali aż dziesięć klubów. I choć kolejne sekcje szybko kończyły działalność, to na ich miejsce pojawiały się następne. Dlatego w całej historii, tylko w jednym sezonie brakowało na hokejowej mapie zespołu z grodu polskiego astronoma, a i to miało miejsce nie w czasach dawnych, lecz współczesnych, w których ważniejsze od zaangażowania stały się pieniądze.

W książce, oprócz opisów klubów, które stanowią swoiste kalendarium, znajdziemy krótkie przypomnienie sylwetek zasłużonych działaczy, trenerów i zawodników (w tym obcokrajowców). Mocną stroną tego dzieła jest zestawienia zawierające nazwiska zawodników i trenerów, którzy decydowali o obliczu kolejnych drużyn oraz bardzo intrygujące prezentacje klubowych herbów i koszulek, a także archiwalne zdjęcia z kolejnych dekad. Uzupełnieniem książki jest internetowa kronika, która zawiera część opublikowanych materiałów, jak i te, które się w niej nie zmieściły (opisy sezonów i dodatkowe zdjęcia).

O mężczyźnie nie wypada powiedzieć, że jest ładny. Nie wiadomo, czy można zaryzykować to stwierdzenie w stosunku do publikacji opisującej tak męską dyscyplinę sportu, jaką jest hokej, ale... ta książka taka jest. Jest to najładniej wydana hokejowa pozycja, jaką przyszło mi trzymać w ręku. Od razu widać jaką ogromną uwagę poświęcono szacie graficznej. I jedyne, do czego można mieć pretensje (standardowe zresztą), to jej mała objętość. Na szczęście jest szansa, że to się zmieni i przybędzie kolejnych stron do czytania. Trzymajmy kciuki!

Tytuł: 85 lat toruńskiego hokeja
Autor: Rafał Adamski, Zdzisław Buczel, Paweł Gurtowski i in.
Rok wydania: 2009
Cena: 30 zł
Gdzie można dostać: wystarczy skontaktować się z toruńskim klubem poprzez stronę internetową lub facebooka

13 razy skomentowano :

Blogger pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
implantologiacichon.pl pisze...

bardzo ciekawy artykuł!

Ada pisze...

świetny wpis! pozdrawiam

Jagoda pisze...

ciekawy wpis, dobrze się czyta :)

Adam Wykja pisze...

kiedy kolejny wpis. pozdrawiam ;)

Kaśka pisze...

Jasne, że można powiedzieć o męskiej książce ładna, przecież nie będzie protestować:)

Moniuszy pisze...

Już prawie rok mija od ostatniego wpisu:(

frank pisze...

Szkoda, że ten sport nie jest za bardzo promowany w Polsce

Janek pisze...

Kocham hokej, żałuję, że nie zainteresowałem się nim wcześniej,za dzieciaka.

rataj pisze...

Kiedy nowy wpis? ;)

finansowekk pisze...

Spoko wpis.

Adam pisze...

Ciekawy artykuł.

Kaja pisze...

Bardzo ciekawie piszesz :)

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się, masz uwagi, a może zauważyłeś jakiś błąd?
Proszę, zostaw komentarz :)