sobota, 25 maja 2013

Punktacja kanadyjska, czyli nie ma paragrafów do obaw

Nic tak nie irytuje statystyków, jak pomyłki dotyczące punktacji kanadyjskiej w protokole. Zdarzają się one nawet na turniejach z cyklu MŚ. Z prostego powodu - nie sędziują ich cyborgi, a przepisy międzynarodowe nie sprzyjają tak prawdzie, jak te z NHL. Dlatego, zajmijmy się interpretacją związanych z nią paragrafów, by więcej nie zastanawiać się - co, komu i dlaczego (nie).

Z oficjalnych "Przepisów gry w hokeja na lodzie 2010 - 2014" obeznani z tematem teoretycznie nie dowiedzą się niczego nowego. Artykuł 472 mówi właściwie tylko o tym, że
przyznaje się nie więcej niż dwie asysty - zawodnikom, którzy uczestniczyli bezpośrednio w akcji przed zdobyciem gola. Niby powszechnie znany fakt, ale są problemy z zastosowaniem tego przepisu w bardziej skomplikowanych przypadkach, dlatego trzeba mieć go cały czas na uwadze, jako pierwszą podstawową zasadę.

Jej rozwinięciem jest interpretacja uczestnictwa w akcji. Przy zdobyciu gola krążek może zostać skierowany do bramki nie tylko po bezpośrednim strzale kijem, ale również po odbiciu od jakiejkolwiek części ciała, kija lub łyżwy (art. 470), przy czym przyznawany jest on zgodnie z art. 472 graczowi, który umieścił krążek w siatce, a więc ostatniemu hokeiście drużyny zdobywającej gola, który miał kontakt z krążkiem. I tak jak w przypadku strzelca, również
asystent ma zaliczone uczestnictwo w akcji poprzez kontakt z krążkiem (jakiekolwiek dotknięcie, odbicie).

Kolejną pozycją do której się odwołamy jest "Suplement edycja 2010 - 2014. Uzupełnienie do oficjalnych przepisów gry". Zawiera on kilka przykładowych sytuacji, o których za chwilę. Najważniejsze jest wyłuskanie zasady numer trzy.
Rozgrywanie krążka przerywa zawodnik drużyny przeciwnej, jeśli przejął krążek i ma nad nim kontrolę (w oryg. had possession and control of the puck; wg NCAA clear change in possession occurred - jeżeli nastąpiła widoczna zmiana w posiadaniu krążka). Wyklucza to np. przypadkowe odbicie.

Zajmijmy się teraz sytuacjami specjalnymi, ale dla porządku zbierzmy te trzy zasady razem, a przekonamy się, że żaden z poniższych przykładów tak naprawdę nie jest wyjątkowy. Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej:
golem i dwiema asystami zostają nagrodzeni po kolei trzej gracze, którzy jako ostatni mieli dowolny kontakt z krążkiem podczas jego rozgrywania, przy czym, jeśli w trakcie rozgrywania krążka gracz drużyny przeciwnej przejmie krążek i będzie go kontrolował, to jeśli krążek zostanie ponownie odzyskany, wówczas zawodników punktujących zaczyna wskazywać się od nowa. Jedyny problem pojawia się tylko przy subiektywnej ocenie, czy gracz przeszkadzający w rozgrywaniu ma już krążek w posiadaniu i kontrolę nad nim, czy też jej nie ma.

Wyjątek pierwszy: bramkarzom zostaje przyznana asysta tylko i wyłącznie wtedy, gdy z rozmysłem (wyraźnie i celowo) zagrywają krążek do partnera z drużyny lub ustawiają go, by został zabrany. Samo zatrzymanie krążka (pędu) nie powoduje przyznania asysty.

Wyjątek drugi: gdy gracz odbiera krążek graczowi drużyny przeciwnej, a po chwili kieruje go w jakikolwiek sposób do swojej bramki. W hokeju nie ma goli samobójczych, gol zostaje przyznany ostatniemu zawodnikowi drużyny przeciwnej, który dotknął krążka. W tym wypadku nie przyznaje się asyst.

Sytuacja: zawodnik A1 podaje do zawodnika A2, a ten strzela na bramkę. Krążek odbija się od zawodnika B1 (ciała, kija lub łyżew), a następnie zostaje wyłuskany przez zawodnika A2, który podaje do zawodnika A3, który zdobywa bramkę.
Wpis w protokole: A3 - A2 - A1.
Wyjaśnienie: Zawodnik B1 nie kontrolował krążka - rozgrywanie nie zostało przerwane, więc wskazywani są ostatni trzej zawodnicy, którzy mieli kontakt z krążkiem.

Sytuacja: zawodnik A1 próbuje podać krążek, jednak ten zostaje przejęty przez zawodnika B1, który ma go pod kontrolą. Zawodnik A2 odbiera mu krążek i podaje do zawodnika A3, który zdobywa gola.
Wpis w protokole: A3 - A2.
Wyjaśnienie: zawodnik A1 nie otrzymuje punktu za asystę, gdyż zawodnik drużyny przeciwnej był w posiadaniu i kontrolował krążek - rozgrywanie zostało przerwane.

Sytuacja: Zawodnik A1 podaje krążek do zawodnika A2, który strzela na bramkę. Bramkarz broni strzał, ale do krążka dopada zawodnik A3, który kieruje go do bramki.
Wpis w protokole: A3 - A2 - A1.
Wyjaśnienie: żaden zawodnik drużyny B nie przejął krążka - rozgrywanie nie zostało przerwane, wskazywani są ostatni trzej zawodnicy, którzy mieli kontakt z krążkiem.
Zawodnik #17 Materuchin przejmuje krążek i zagrywa go do #16 Tymczenko, który wyjeżdża zza bramki i oddaje strzał, do dobitki podjeżdża #7 Szafarenko i zdobywa bramkę.
UWAGA! Do 2006 roku w przypadku dobitki tylko jedna asysta była przyznawana. I choć już się tego nie stosuje, to widać, że przepis "wiecznie żywy", choć przy podobnej sytuacji na 3:2 sędziowie wpisali do protokołu już komplet zawodników.


Sytuacja:
gracz A1 wstrzeliwuje krążek do tercji (tzw. undetermined possesion - nieustalone posiadanie krążka), gracze A2 i B1 walczą o niego, jednak wyłuskuje go gracz A3, który strzela gola.
Wpis w protokole: A3 - A2 - A1.
Wyjaśnienie: Zawodnik B1 nie przejął w pełni krążka (nie kontrolował go) - rozgrywanie nie zostało przerwane, wskazywani są ostatni trzej zawodnicy, którzy mieli kontakt z krążkiem.
Zawodnik #19 Dziubiński, po wstrzeleniu krążka i zagraniu przez #24 Błahoja przejmuje go (celowo zagrywa wzdłuż bandy), starający się blokować #13 Petranhowśkyj zmienia tor lotu, ale nie ma nad nim pełnej kontroli. O krążek walczą #27 Galant (który dotyka go kijem i łyżwą oraz #21 Połonyćkyj, który go kopie (ale obaj nie mają nad nim pełnej kontroli), dojeżdża do niego #12 Warłamow i zagrywa krążek przed bramkę do #24 Błahoja, który zdobywa gola.
Dla Ukrainy sekwencja przedstawia się tak: 24 - 12 - 21 - 13. Gdyby jednak zamiast Warłamowa do krążka dojechał polski hokeista i po indywidualnej akcji zdobył gola, to nagle, praktycznie ta sama sytuacja miała by taką sekwencję: ? - 27 - 19. Wszystko zależy od jakiej strony będziemy ją opisywać - generalnie przepisy ułatwiają zaliczenie asyst i są zgodne z duchem gry.
Więcej ujęć z tej sytuacji, do której niuansów potrzebna jest aż analiza poklatkowa, na stronie TVP.

Sytuacja: Zawodnik A1 podaje krążek do zawodnika A2, który podaje do zawodnika A3, a ten oddaje krążek z powrotem zawodnikowi A2 (tzw. Give-and-Go - wymiana podań), który strzela bramkę.
Wpis w protokole: A2 - A3 - A1.
Wyjaśnienie: rozgrywanie nie zostało przerwane, więc wskazywani są ostatni trzej zawodnicy, którzy mieli kontakt z krążkiem. Zawodnik A2 nie może otrzymać asysty przy własnym golu, dlatego rzeczywista sekwencja A2 - A3 - A2 - A1 zostaje uproszczona jak wyżej.
Typowy przykład, ale sędziowie nie wpisali zawodnika #12 Droni do protokołu.

Sytuacja: Gracz A1 blokuje strzał we własnej tercji. Odbity krążek trafia do gracza A2, który podaje go do gracza A3, a ten zdobywa bramkę.
Wpis w protokole: A3 - A2 - A1.
Wyjaśnienie: Drużyna A przejęła krążek, rozgrywanie nie zostało przerwane, wskazywani są ostatni trzej zawodnicy, którzy mieli kontakt z krążkiem.

Sytuacja: Gracz A1 podaje krążek do gracza A2 i zjeżdża do boksu. Gracz A2 zagrywa krążek do gracza A3, a ten zdobywa gola.
Wpis w protokole: A3 - A2 - A1.
Wyjaśnienie: rozgrywanie nie zostało przerwane, wskazywani są ostatni trzej zawodnicy, którzy mieli kontakt z krążkiem. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy w momencie zdobywania gola podających nie na lodzie.

Przykład na powtórkę: Gracz A1 podaje krążek do gracza A2, który zagrywa w kierunku innego gracza, jednak podanie jest niecelne. Do odbitego od bandy krążka dopada gracz A3 i podaje go z powrotem do gracza A2, którego strzał broni bramkarz. Gracz A2 dobija krążek i zdobywa gola.
Wpis w protokole: A2 - A3 - A1.
Wyjaśnienie: rozgrywanie nie zostało przerwane, wskazywani są ostatni trzej zawodnicy, którzy mieli kontakt z krążkiem. Zgodnie z przepisami zawodnik A2 nie może dostać asysty przy własnym golu.

W NHL analizę wideo, którą u nas zajmują się pasjonaci, przeprowadza sekretarz zawodów, który jest zobowiązany do przeglądania na bieżąco powtórek i wskazywania punktujących.

Zarówno w przepisach IIHF jak i NHL istnieje zapis, że błędy w protokole powinny zostać poprawione, jednak gdy sędzia główny go podpisze, to zmian nie można już dokonywać. W takim świetle okazuje się, że wszyscy poprawiający protokoły łamią reguły ustanowione przez międzynarodową federację. W Ameryce jest jednak pewna furtka - w dowolnej chwili poprawki może wprowadzić Główny Statystyk Ligi. Może i my kiedyś się doczekamy?

Zdaniem eksperta - Grzegorza Porzyckiego (obserwatora, członka Zarządu Komisji Sędziowskiej, byłego sędziego międzynarodowego):

Fot. Tomasz Sowa, hokej.net
- Interpretacja przytoczonych przykładów jak najbardziej słuszna. Film nr 1: asysty powinny być przyznane zawodnikom 16 i 17.
Film nr 2: asysty powinny być przyznane zawodnikom 12 i 21 (nr 21 pod bandą zagrywa krążek łyżwą, jest to celowe zagranie po którym akcja jest kontynuowana i wpada gol, w przepisach nie jest zapisane, że podanie musi być wykonane tylko i wyłącznie kijem).
Film nr 3: asysta powinna być przyznana Droni. Chociaż przepisy IIHF nie mówią jednoznacznie jak traktować taka sytuację, to odwołując się do artykułu 472 przepisów który mówi, że przyznaje się asysty zawodnikom, którzy uczestniczyli bezpośrednio w akcji przed zdobyciem gola. Nikt z broniących, przed zdobyciem bramki, nie przejął krążka, więc należy uznać Dronię za bezpośrednio uczestniczącego w akcji.

Z tematem asyst związane są również inne przypadki interpretacji hokejowych przepisów, które często wywołują negatywne reakcje zawodników i kibiców. Przytoczony cytat z przepisów: "rozgrywanie krążka przerywa zawodnik drużyny przeciwnej, jeśli przejął krążek i ma nad nim kontrolę." dotyczy również takich sytuacji jak podanie ręka do współpartnera, zagranie wysokim kijem, sygnalizacja kary.

Przykład: sędzia sygnalizuje kare dla zawodnika drużyny A, drużyna B rozgrywa krążek i strzela na bramkę, krążek odbija się od broniącego zawodnika dr. A ale wyłuskuje go zawodnik dr. B, gra powinna być kontynuowana (zawodnik A nie miał kontroli nad krążkiem)

Przykład: zawodnik dr. A zagrywa krążek ręką (wysokim kijem), krążek po drodze przypadkowo odbija się od zawodnika dr. B i trafia do innego zawodnika dr. A, gra powinna zostać przerwana (zawodnik B nie miał kontroli nad krążkiem).


Opracowano na podstawie:
- "Przepisy gry w hokeja na lodzie 2010 - 2014",
- "Suplement edycja 2010 - 2014. Uzupełnienie do oficjalnych przepisów gry",
- "IIHF Case Book 2010 - 2014. A Supplement to the IIHF Official Rule Book",
- "NCAA Official Ice Hockey Statistics Rules",
- "When Statistics Lie: Hockey's Second Assist",
- "2012-13 Official NHL Rulebook".

4 razy skomentowano :

Kamil pisze...

Prawda jest taka, że sędzia często do asyst podaje obojętnie jaki numer (nawet taki, którego na nie było na lodzie). Jeżeli zawodnikowi nie zależy i się nie upomni, to jego strata. Wystarczy tylko podjechać do sędziego...

HSK pisze...

I najwyższy czas to zmienić, możliwości techniczne są, żeby weryfikować mecze baaardzo dokładnie. I robić to oficjalnie, bo Związkowi powinno zależeć, a jak na razie zabrania tego stronom klubowym...

Kalina Nawrot pisze...

koniecznie trzeba coś w końcu zmienić!

http://www.najlepsze-kominki.pl pisze...

bardzo ciekawe

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się, masz uwagi, a może zauważyłeś jakiś błąd?
Proszę, zostaw komentarz :)