czwartek, 25 października 2012

Szukajcie, a znajdziecie, czyli hokej nie tylko w telewizji

Rozwój mediów internetowych jest chyba najlepszym, co mogło przytrafić się takiej niszowej dyscyplinie, jak hokej. W czasach, kiedy TVP coraz mocniej oszczędza na "misji" i kolejny już raz próbuje przerzucać koszty transmisji na kluby, internet został zbawcą, bez którego cofnęlibyśmy się do medialnej ery dinozaurów. Ale gdzie szukać tego internetu?

Myślę, że na tak postawione pytanie uda mi się odpowiedzieć, bo pod spodem umieściłem linki do konkretnych podstron w danej kategorii, żeby poszukiwania nie trwały długo. Choć amatorzy wrażeń audiowizualnych i tak się przy tym spocą, jak co najmniej hokeiści na rozgrzewce. Jak to mówią - nie ma nic za darmo i brak kosmicznego centrum dowodzenia polskim hokejem w NASA - doskwiera. Podobno jednak po wyborach w Stanach ma się to zmienić.

Odłóżmy na bok żarty i spróbujmy zmierzyć się z rzeczywistością. Od posta Na TVP nie ma co liczyć minęło ponad 2,5 roku. Upływ czasu zawsze powoduje zmiany, nie inaczej jest i w tym wypadku. Czy były to jednak zmiany na lepsze?
I tak, i nie. Zacznijmy od telewizji publicznej.

O relacjach na żywo szkoda gadać. Gdyby nie Wolski w Sanoku, to czekalibyśmy jeszcze dłużej na drugi mecz w TVP Sport, więc mimo iż Wojtek jak na razie nic nie strzelił, to już odniósł spory sukces na naszym ligowym podwórku, a i na gola pewnie będzie czekał dużo krócej, niż my na mecz numer trzy.

Na szczęście TVP to nie tylko kanał sportowy w telewizji. Internetowe archiwa zawierają powtórki meczów i skróty do kilku lat wstecz. Bardzo aktywne są kanały regionalne (oprócz powtórki "Sportowego wieczoru" z anteny TVP Sport o 23:45, na Śląsku można obejrzeć "Wieczorne wiadomości sportowe" o 19:00 i "Wieczorny magazyn sportowy" o 22:00). Jeśli nie przeszkadzają nam piksele, albo nasza drużyna pojechała gdzieś dalej, to znajdziemy to, czego szukamy, na stronach internetowych odpowiedniego oddziału regionalnego. Zdarza się, że część skrótów już wycięta z wiadomości, umieszczana jest na stronie TVP Sport.

Osobną kwestią jest magazyn hokejowy. Z początku wierny kontynuator "Trzeciej tercji" przygotowywanej przez oddział krakowski, z czasem popadł w marazm. "Po bandzie" bliżej teraz do NHL, bo lockout u nich również trwa w najlepsze. Wypada się tylko modlić, żeby tak jak rok temu, wraz z końcówką sezonu wrócił na antenę. I to nawet raz na dwa tygodnie.
Pomyśleć, że lepiej już było...


Na drugim krańcu na szczęście są telewizje/portale internetowe. Droga, która z niemałym trudem zapoczątkowana została w Tychach - TV Tychy nadaje (i koniec wiary w publiczną telewizję), skłoniła PZHL do zmian. Podpisanie po półtorej roku nowej umowy z TVP (przed poprzednim sezonem) umożliwiło pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje internet, przez wszystkie kluby. Można było zacząć bez strachu pokazywać mecze nie objęte harmonogramem TVP Sport (ile w tym stwierdzeniu ironii się pojawiło, patrząc z perspektywy czasu) oraz skróty.

Dzięki uwolnieniu praw, mimo braku zainteresowania telewizji tradycyjnej, kibice nie znaleźli się, de facto na... lodzie. Migawki ze wszystkich meczów można odnaleźć na You Tube, a dużo więcej transmisji na żywo, niż TVP Sport chciałaby kiedykolwiek pokazać, jest ogólnie dostępnych w internecie. Możliwe, że portale przekonają się także do udostępniania powtórek, co nie jest jeszcze powszechne, ale celem powinno być przede wszystkim pokazywanie na żywo wszystkich spotkań z każdej kolejki.
Tym samym PLH stała się (z przymusu) prekursorem nowoczesnych rozwiązań, wyznaczając w czasach powszechnego internetu właściwy kierunek rozwoju. Będzie to świetny atut do wykorzystania przy szukaniu sponsorów dla zawodowej ligi.

Nie ma róży bez ognia i wbrew uśmiechom przydałoby się centrum rodem z NASA, żeby to wszystko zebrać razem, wyznaczyć standardy i współfinansować. Nikt chyba nie był szczęśliwy, że nawet przy tak niewielkiej popularności hokeja, pojawiło się w Tychach pay-per-view na wyłączność do pewnego baru w Sanoku - GKS Tychy - KH Sanok (18 kolejka), albo już w klasycznym wydaniu - w Toruniu (choć tu trzeba przyznać, gwoli sprawiedliwości, że dostęp do powtórek jest darmowy).

Jest jeszcze inna kwestia - związana z trudnością znalezienia transmisji na żywo. Nigdy nie wiadomo w 100% na jakim portalu (i czy w ogóle) mecz zostanie pokazany. Króluje w tym ostatnio, a jakże, król - czyli mistrz z Sanoka. Z pokazywaniem hokeja związana jest tam obecnie jedna firma, rozdzielająca materiały na pięć swoich (na tyle starczyło mi cierpliwości z liczeniem), bliźniaczo podobnych portali.

Do czasu nadejścia pełnego profesjonalizmu i ogólno dostępnych planów transmisji, by nie zgubić się w linkach, przygotowałem tabelę.
Aby znaleźć materiał z wybranego meczu powinniśmy przeszukać linki obu grających miast, bo na przykład z meczu w Sosnowcu transmisję online przygotował klub z Tychów, a skrót opublikowało Zagłębie.
Na YT jest także gotowa playlista ze skrótami ze wszystkich rozegranych w tym sezonie przez tyszan spotkań w PLH, która także może okazać się pomocna.


TVP
Na żywo Powtórka Skrót Magazyn
Jastrzębie
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2011- 2011-12
Katowice
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2010-
Kraków
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2011-
Oświęcim
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2011- 2011-2012
2009-2011
2006-
2012-
Sanok
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2012- 2011-12
2011-12
Sosnowiec
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2012
Toruń
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2010-
Tychy
Na żywo Powtórka Skrót Archiwalne
2012- 2009-2012

5 razy skomentowano :

HSK pisze...

Kilka dni po publikacji, na kanale TV Tychy zablokowano wszystkie skróty z kilku lat. Przypadek, czy ktoś sobie przypomniał o starym kanale?
Pytanie w tej sprawie pozostało bez odpowiedzi.
Mam nadzieję, że tak to się nie skończy. Szkoda świetnie wykonanej pracy i wspomnień.

HSK pisze...

Jak podali komentatorzy, w czasie meczu ćwierćfinałowego Pucharu Polski, mecze które są transmitowane przez portal www.malopolskatv.pl można także kupić nagrane na płycie. Koszt 25 zł za nagranie nie jest niski, regularny zakup raczej nie wchodzi więc w grę, ale pojedyncze spotkania (np. z finałów play-off) będą na pewno atrakcyjną pamiątką. W sprawie kupna należy kontaktować się mailowo na adres redakcja(at)malopolskatv.pl.
Powiększają się więc ciągle możliwości oglądania meczów hokejowych nie tylko na żywo i na lodowisku. Oby tak dalej :)

Anonimowy pisze...

Skróty, a kiedyś relacje na żywo z Torunia były również w telewizji kablowej Toruń - www.torun.tv - nie wiem jak po ostatniej modernizacji strony, ale kiedyś można było w serwisie internetowym znaleźć stare wydania wiadomości sportowych z tymi skrótami.
Jeśli szukasz meczy Tychów z lat poprzednich, możliwe że mam dostęp do kilku spotkań z Torunia, za przysłowie piwko mogę nagrać o ile płyty dadzą się jeszcze odczytać.

HSK pisze...

Wszystko się może przydać, bo teraz na tej stronie już nic nie można znaleźć.

AHL pisze...

Zapraszam do współpracy z nowym serwisem hokejowym: hokej.org.pl

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się, masz uwagi, a może zauważyłeś jakiś błąd?
Proszę, zostaw komentarz :)