Kalendarium - kwiecień

Subiektywne i szybkie podsumowanie minionego miesiąca w Tychach.
SEZON 2012/13
kwiecień
9 Reprezentanci Polski, przygotowujący się do mistrzostw świata, zrobili sobie przerwę od Tychów i wyjechali na Węgry, by rozegrać 2 mecze towarzyskie - z Węgrami i Japonią. Oba przegrali (z Węgrami 4:2, z Japonią 5:2), natomiast bilans tyskich zawodników to:

Radosław Galant (N) - 2GP, 2G + 0A, 0PIM
10 Nowym kierownikiem sekcji hokejowej został człowiek urodzony w Katowicach, wychowany w Baildonie, a po latach kojarzony już chyba tylko z Tychami - Wojciech Matczak, któy w nowej roli ma za zadanie odmłodzić drużynę i zbudować skład zdolny sięgnąć po upragnione złoto. Pytanie tylko, czy będzie mylił gabinet kierowniczy z szatnią hokeistów? [link]
15 Z okazji 42 urodzin (i kryzysu wieku średniego) GKS Tychy zafundował sobie nową szatę graficzną strony internetowej. Teraz wszystkie sekcje sportowe spółki Tyski Sport można znaleźć w jednym miejscu [link]
16 Sezon jeszcze się nie skończył, a przy de Gaulle'a zawirowania. Na razie na samej górze. Jiří Šejba nie jest już dyrektorem sportowym w rodzinnych Pardubicach, tylko trenerem w pewnym śląskim klubie, z którym podpisał dwuletnią umowę. Poprzedni pobyt zakończył się zawstydzającymi porażkami z Cracovią, ale był to też ostatni występ trójkolorowych w finale [link]
20 Kilka miesięcy pracy Zacharkina (i zgrupowanie na Stadionie Zimowym, który ma ponoć klimat zbliżony do tego panującego w Hali Drużba), to było za mało na osłabionych kadrowo Ukraińców. Polacy przestraszyli się prowadzenia po pierwszej tercji i w drugiej popełniali koszmarne błędy, których już nie zdołali naprawić. W całym turnieju nie zachwycili formą, bo poza pierwszą piątką, Kosowskim i debiutującym na MŚ Strzyżowskim ciężko kogoś wyróżnić.
Wyniki MŚ Dywizji I - Grupy B w Doniecku: Polska - Litwa 5:0, Polska - Rumunia 6:1, Polska - Holandia 3:1, Polska - Estonia 5:3, Polska - Ukraina 3:4.
Natomiast statystyki tyskich zawodników przedstawiają się następująco (Rafał Dutka, grający właśnie w pierwszej parze obrońców, zawstydza kolegów):
Rafał Dutka (O) - 5GP, 3G + 2A, 4PIM
Michał Kotlorz (O) - 5GP, 0G + 1A, 2PIM
Jakub Witecki (N) - 5GP, 0G + 0A, 0PIM
Adam Bagiński (N) - 5GP, 1G + 2A, 16PIM
Grzegorz Pasiut (N) - 5GP, 0G + 0A, 0PIM

Radosław Galant (N) - 5GP, 1G + 0A, 4PIM
Od 14 kwietnia Tychy były (po roku przerwy, kiedy to grała tu kadra U20) areną zmagań MŚ U 18 Dywizji I - Grupy B. Polacy, mimo wysokiej porażki z Austrią mieli szanse na awans, ale w decydującym spotkaniu z faworyzowanym Kazachstanem stracili dwie bramki w ostatnich minutach i przegrali 5:4. Ostatecznie zajęli 4. miejsce.
Wyniki: Polska - Japonia 5:3, Polska - Austra 1:8, Polska - Ukraina 3:2, Polska - Kazachstan 4:5, Polska - Korea Płd. 5:3 [link]
Nie wiadomo właściwie czemu TVP pokazuje hokej. Przez cały sezon meczów było jak na lekarstwo, a mimo to dobrymi (bo wyposzczeni ludzie rzucą się na wszystko) wynikami oglądalności telewizja się nie chwali. Więc po co to wszystko?
Mecze na antenie TVP Sport: 3 ligowe, 3 Pucharu Polski, 1 ćwierćfinałowy i 1 półfinałowy, 6 finałowych (nie 7, bo ważniejszy był mecz towarzyski Brazylii z Włochami w piłkę nożną, ponoć z powodów większej oglądalności, ale jakoś ostatni mecz finałowy obejrzało więcej ludzi, niż Brazylię, co zadaje kłam twierdzeniu, jakoby hokej oglądają tylko w domach starców), mecz reprezentacji mężczyzn w turnieju przedkwalifikacyjnym do IO, 2 mecze turnieju EIHC, mecz towarzyski, 4,5 meczu z MŚ Dywizji I Grupy B (tym razem wygrały z hokejem klubowe rozgrywki w tenisie stołowym) oraz mecz reprezentacji kobiet.
W sumie 14 spotkań z rozgrywek krajowych i 9,5 meczu obu kadr oraz powrót w styczniu "Po bandzie". To prawie tak, jakby hokeja w ogóle nie było w telewizji. Jedyną korzyścią ze współpracy, do której dokładać musi się Związek, są transmisje internetowe (które naprawiają "błędy" antenowe) i bogate archiwa TVP [link]
21 Po zdobyciu mistrzostwa Śląska, MOSM Tyskie Lwy w nieoficjalnych mistrzostwach Polski sięgnął po brąz, pokonując Unię Oświęcim 5:2. W klasyfikacji kanadyjskiej zwyciężył, z 8 bramkami i 5 asystami, Maciej Kostyła. Całe mistrzostwa wygrało będące gospodarzem JKH. Drugie miejsce dla MMKS-u [link]