środa, 24 lutego 2010

Statystyczne FAQ

Obiecałem i słowa dotrzymuję. Poniżej lista z wyjaśnieniami dotyczącymi skrótów używanych w klasyfikacjach, a także sposoby ich liczenia. Wszystko z przymrużeniem oka. W miarę powiększania dostępnych statystyk lista będzie uzupełniana.

- Podstawowe statystyki zawodników
- Podstawowe statystyki bramkarzy
- Szczegółowe statystyki bramkarzy


Podstawowe statystyki zawodników:

GP - Number of games played - czyli liczba spotkań, w których zawodnik wystąpił.
W Polsce często zawyżana zawodnikom z czwartych piątek - zdarza się, że w protokole z góry na dół występuje T (czyli oznaczenie, że zawodnik zagrał w meczu), choć nie powinno.
G - Goals - czyli suma zdobytych bramek.
Najważniejsza klasyfikacja też potrafi sprawić kłopoty, a to za sprawą zamieszania podbramkowego, kiedy nie widać, kto dotknął krążka, a przyznają się wszyscy włącznie z rezerwowym bramkarzem i obsługą baru. Czasami też mamy do czynienia ze swojakami, których w hokeju teoretycznie nie ma, dlatego przypisuje się bramkę ostatniemu zawodnikowi przeciwnej drużyny, który miał kontakt z krążkiem.

Na blogu w statystykach poszczególnych spotkań oznacza tylko bramki zdobyte w równowadze, natomiast w statystykach z danego etapu oznacza już sumę wszystkich bramek.
A - Asists - czyli suma podań, które otworzyły partnerowi drogę do bramki.
Swoisty punkt krytyczny naszych sędziów - tyle pomyłek, ile jest tutaj nie ma nigdzie indziej. A wydawałoby się, że sprawa jest prosta. W hokeju przyznaje się dwie asysty, czyli w sumie za jedną bramkę nagradzanych może być do trzech zawodników (strzelec + 2 asystujących) i tak najczęściej powinno być. Niestety sędziowie mówią, że na zbyt dużo rzeczy muszą zwracać uwagę i dlatego często nie podają drugiej asysty, bądź wskazują na zawodnika, który siedział cały czas w boksie. I tu ciekawostka - taki zawodnik też powinien dostać punkt za asystę, jeśli zjechał na ławkę zanim padła bramka, ale miał przy niej swój udział. Co innego, jeżeli nie miał. Drugą kwestią jest nieznajomość najnowszych przepisów - śledząc protokoły można zauważyć, że nie przyznaje się drugiej asysty, jeżeli gol padł po dobitce. Tak było kiedyś, obowiązujące przepisy dopuszczają dwie asysty, jeżeli bramkarz nie miał kontroli nad krążkiem, to samo dotyczy dobijania własnego strzału - asysty też mogą być dwie. Ogólnie panuje zasada, że dopóki strona przeciwna nie miała pełnej kontroli nad krążkiem, to wszystkie dotknięcia krążka drużyny zdobywającej gola (nawet odbicie od ciała) są wliczane wg kolejności.

Na blogu w statystykach poszczególnych spotkań oznacza tylko asysty zdobyte w równowadze, natomiast w statystykach z danego etapu oznacza już sumę wszystkich asyst.
Pts - Points - czyli suma goli i asyst.
To według punktów szereguje się najbardziej prestiżową klasyfikację, czyli kanadyjską. Niemożliwe jest, by dwa źródła podawały takie same wyniki, chyba, że mamy do czynienia z plagiatem. Nawet przy wykorzystywanie tych samych danych z protokołów, przy tej ilości meczów na 100% wkradnie się pomyłka. To tutaj kumulują się błędy dotyczące bramek i asyst, więc czasami "tych najlepszych" w sezonie może być kilku. Więcej na temat tych pomyłek i przepisów w artykule "Punktacja kanadyjska, czyli nie ma paragrafów do obaw".
PPG - Powerplay goals - czyli suma zdobytych bramek przy grze w przewadze.
Zawsze narzeka się na ich niedosyt. Przewagi, najprościej ujmując, są wynikiem nieprzepisowej gry rywala. Objawiają się brakiem jednego (maks. dwóch) zawodników drużyny przeciwnej na lodzie, którzy w tym czasie na ławce kar zbierają siły na rewanż. Czasami skutkiem takiego zachowania nie jest kara, tylko rzut karny, albo obustronne wykluczenie, które nie powoduje osłabiania któregoś zespołu. Gol w przewadze pada nawet wtedy, gdy czas wyświetlanej kary wynosi 0:00. W hokeju występuje przewaga 5/4 bądź 5/3 i 4/3, jeżeli kar jest więcej.
SHG - Shorthanded goals - czyli suma zdobytych bramek przy grze w osłabieniu.
Skoro drużyna, która dostała karę może w tym czasie bramkę stracić, to równie dobrze może ją też strzelić. Najłatwiej taką sytuację można rozpoznać po tym, że najpierw kibice niemiłosiernie gwiżdżą i buczą, by w ułamku sekundy zerwać się z miejsc i jak jeden mąż krzyknąć: Nooo! Często partykuła ta połączona jest z rzeczownikiem rodzaju żeńskiego.
PPA - Powerplay asists - czyli suma asyst zdobytych przy grze w przewadze.
Sporo zawodników nie zdaje sobie sprawy, że najłatwiej można ją zdobyć "lutując" krążek z niebieskiej ile sił w dłoniach i licząc na dobitkę partnera. Czasami bramkarz też liczy na dobitkę i wtedy, zamiast asysty można zdobyć gola, bo już pierwszy strzał go zaskoczy.
SHA - Shorthanded asists - czyli suma asyst zdobytych przy grze w osłabieniu.
Sprawa podobna jak przy golach. Także się zdarzają. Najczęściej właśnie okrzyk "nooo" poprzedza podanie przez pół tafli za plecy zaskoczonych obrońców, którzy byli skupieni za bardzo na ataku. Co słychać po "nooo", gdy piękne podanie nic nie da pisałem wyżej.
PIM - Penaties in minutes - czyli suma karnych minut.
Karami nagradza się zazwyczaj zaangażowanie w meczu. Im bardziej dany zawodnik się stara, tym większe prawdopodobieństwo, że sędziowie dodadzą mu coś od siebie. Klasyfikacja wymyślona z myślą o zawodnikach, którzy nie mają zdolności snajperskich, a w czymś chcieliby zabłysnąć. Najłatwiej nabić sobie tu minuty dostając kary meczu. Żeby wiedzieć jak je dostać można albo przestudiować przepisy, albo iść na żywioł - z pewnością zostanie to docenione.
+/- - czyli policzona suma obecności na lodzie przy bramkach zdobytych oraz straconych.
Klasyfikacja równie niepewna jak kanadyjska, wg sędziów wymyślona tylko po to, by robić im na złość - bo trzeba zapisać numery dwunastu zawodników, podczas gdy pięciu obściskuje się między sobą, tak, że nie widać kto z kim, a kolejnych pięciu nie może na to patrzeć i czmycha szybko do boksu. Punkty dodatnie przyznaje się zawodnikom z pola za to, że byli na lodzie gdy dla ich drużyny padła bramka (nie liczą się tu gole w przewadze, ani z karnych), natomiast ujemne dostają Ci, którzy pozwolili przeciwnikom trafić (tu również nie przyznaje się punktów za stracone bramki w osłabieniu, ani z rzutu karnego).


Podstawowe statystyki bramkarzy:
MIP (Time MM, Time SS, Time) - Minutes and seconds played - czyli dokładny czas gry bramkarzy.
Problemy robią się wtedy, kiedy, trener decyduje się na wycofanie bramkarza - czasami w protokole się tego nie zauważa w ogóle, albo zauważa za późno. Problemem jest także format czasu i jego przeliczanie w systemie dziesiętnym w pozostałych statystykach. Nikt nie wie, dlaczego minuta ma sześćdziesiąt sekund, a nie sto.
SOG - Shoots on goal - czyli strzały na bramkę.
Jak sama nazwa wskazuje liczone powinny być tylko te strzały, które lecą w światło bramki. Rzeczywistość bywa inna, nie wiedzieć czemu na przykład TVP liczy także strzały niecelne. Nie zawsze rozróżnia się także strzały drużyny na bramkę od strzałów obronionych przez bramkarza (dotyczy to strzałów do pustej bramki) oraz niepoprawnie liczy strzały w karnych - wg IIHF dopisuje się tylko jeden strzał, tak samo jak dopisuje się tylko jedną bramkę, natomiast NHL kończy spisywanie strzałów na dogrywce, a u nas każdy liczy jak chce, także wg własnych metod.
SVS - Saves - czyli liczba obronionych przez bramkarza strzałów.
I tu także powinno liczyć się tylko te strzały, które bez interwencji wylądowałyby w siatce. Czasami liczy się zamiast tego wszystkie obrony bramkarza, a potem dziwić się można, że mimo tak wysokiej skuteczności żaden nasz bramkarz nie robi kariery zagranicą.
GA - Goals against - gole puszczone przez bramkarza.
Rzecz wydawałaby się prosta do policzenia, ale znowu mamy do czynienia z pomysłami IIHF. Liczyć te karne, czy nie liczyć, oto jest pytanie, rzekłby Szekspir, gdyby interesował się hokejem.

Na razie wszystkie dane na blogu uwzględniają wytyczne IIHF, ale od nowego sezonu pewnie powstanie dodatkowa kolumna tylko na karne.
% - Saves in percentage - czyli skuteczność bramkarska.
Liczona jako stosunek strzałów celnych obronionych przez wszystkie celne (czyli zmierzające do siatki) strzały. Ze względu na problemy sygnalizowane wyżej również nie do końca trafna, ale co się da poprawić, to poprawiam.
Wzór: % = SVS/SOG


Szczegółowe statystyki bramkarzy:
GAA - Goals against average - czyli średnia straconych goli na mecz.
Przeróżnie interpretowana, często liczona w odniesieniu do liczby rozegranych spotkań. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że średnia odnosi się nie do ilości spotkań, tylko do teoretycznego czasu trwania meczu oraz czasu gry bramkarza przeliczonego na system dziesiętny.

Wzór: GAA=GA/(MIP/60)
SOGA - Shoots on goal average - czyli średnia celnych strzałów na mecz.
Dotyczy wszystkich strzałów, które bramkarz mógł (a według kibiców najczęściej także powinien) obronić, czyli wszystkich lecących w światło bramki. Najczęściej podawana zamiennie z GAA. Dlaczego? Bo każdy może policzyć średnią sam - wystarczy dodać do siebie skuteczność obrony % i średnią straconych bramek GAA i na odwrót.
SO - Shutouts - czyli spotkania bez straty bramki.
Liczone tylko i wyłącznie, gdy bramkarz rozegrał całe spotkanie (czyli między 60 lub 65 minut). Nie do końca wiadomo, co w Europie mają robić w takiej sytuacji z karnymi (NHL jak wyżej pisałem się tym nie przejmuje), ale na szczęście w bieżącym sezonie nikt po karnych nie wygrał 1:0, więc dalej można się głowić nad poprawną interpretacją.

Już nie trzeba :) W styczniu 2013 r. podczas finałowego turnieju Pucharu Kontynentalnego Metalurg Żłobin pokonał Bolzano Foxes 1:0 po karnych. W efekcie bramkarz Bolzano, Tomáš Duba, stracił prawo do SO. Pewnie żałuje, że mimo draftowania za ocean skończył jednak w Europie. Ciekawe jest to, że aby statystyki się zgadzały, strzelec decydującego karnego ma dodany strzał na bramkę do rubryki "overtime", która w tym wypadku została potraktowana nie jako dogrywka, ale ogólnie jako dodatkowy czas gry (włącznie z karnymi). Jefimenko wpisany jest także zarówno jako strzelec gola, jak i strzelec zwycięskiego gola (GWG), co w NHL nie miałoby w ogóle miejsca.

0 razy skomentowano :

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się, masz uwagi, a może zauważyłeś jakiś błąd?
Proszę, zostaw komentarz :)