niedziela, 21 marca 2010

TV Tychy nadaje

Dzięki osobie, znanej większości kibicom pod pseudonimem Baleys, fani hokeja są niezależni od kaprysów państwowej telewizji i mogą liczyć na obejrzenie transmisji hokejowej. Baleys pokazał, że bez telewizji można się obejść i wyjść na tym nawet lepiej.
- Od paru lat widać Cię z kamerą na lodowisku, jesteś wielkim fanem hokeja?
- Jestem mieszkańcem Tychów od 4-tego roku życia, mieszkałem tutaj, obok lodowiska. Będąc małym chłopcem przychodziłem na lodowisko pobawić się, pooglądać co się dzieje. Później zainteresowałem się filmowaniem, zacząłem inwestować w sprzęt, ale cały czas ciągnęło mnie do hokeja - szybka gra, dynamiczna, cały czas się coś dzieje. Dzięki temu wszystkiemu sfilmowałem jak GKS pierwszy raz w historii zdobył tytuł Mistrza Polski, ten materiał trafił do klubu. Później okazało się, że wszedł w życie przepis, że na meczu musi być ktoś odpowiedzialny za archiwizację wszystkich spotkań. Klub był zadowolony z filmów z MP, zaproponował więc współpracę na kolejne lata.

- Z czasem ta współpraca ewoluowała, w tym sezonie mamy możliwość oglądania skrótów na You Tube, a z ostatnich pojedynków są także relacje live...
- Na You Tube już chyba od dwóch sezonów ukazywały się skróty meczów, natomiast w tym sezonie spróbowaliśmy z transmisjami live. Chcielibyśmy, by było to wszystko robione w lepszej jakości, na lepszym łączu, żeby więcej widzów mogło to oglądać jednocześnie, ale jesteśmy ograniczeni - przydałoby się sztywne łącze na światłowodzie na lodowisku i wtedy moglibyśmy wysyłać obraz w wysokiej rozdzielczości. Ale tutaj pojawia się inny problem, co z tego, że puścimy to w HD, jak ludzie u siebie i tak tego nie obejrzą, bo mają wolne łącza? Dlatego robimy to tak, żeby było widać, było słychać i jeszcze dodajemy komentarz. Nie jest to telewizja niestety, ale myślę, że dajemy możliwość oglądania spotkań na przykład takim ludziom, którzy są poza granicami kraju i nie mają dostępu do TVP Sport. Dzięki temu nawet będąc w pracy mogą sobie wejść na stronę i obejrzeć mecz.

- Ile czasu zajmuje obróbka materiału by zrobić z niego kilkuminutowy skrót?
- Zgrywanie materiału dochodzi do dwóch godzin, potem do godziny zajmuje wybieranie akcji, bramek do skrótu. Następnie trzeba to eksportować, uploadować  na serwer i ten czas się wydłuża. Staramy się zrobić ten materiał jak najszybciej po meczu, żeby kibice mogli go obejrzeć.

- A co z prawami własności do transmisji, niektóre kluby podobno dostawały telefony od „miłej pani z telewizji”, która mówiła, że tak nie wolno. Czy Baleys przez to nie zniknie z lodowiska?
- To zależy od umowy telewizji z klubem. W Tychach nie ma kolizji interesów, ponieważ oni mają prawa do transmisji w eterze, a nie w internecie. Jeżeli okaże się, że pojawi się nowa umowa, która obejmie także transmisje poprzez internet, to wtedy będziemy zmuszeni zaprzestać umieszczania tego w sieci, ale i to robimy to na potrzeby klubu, na potrzeby archiwizacji, więc raczej nie ma takiego ryzyka.

- Postępy w Twojej pracy w tym sezonie rosną w tempie wykładniczym, więc aż się boję zapytać, jakie są plany na kolejne sezony?
 - Jeżeli dojdziemy do porozumienia z klubem, co do współpracy na przyszły sezon, to chcielibyśmy robić transmisje z meczów wyjazdowych, by kibice mogli obejrzeć na przykład te spotkania, których w planie nie ma telewizja. Mieliśmy tu także rozmowy z chłopakami z Oświęcimia, którzy chcieliby robić to u siebie. My technologię znamy, możemy ją wdrożyć gdzie indziej, im potrzebny jest sprzęt do nadawania. Marzymy, żeby na każdym lodowisku była taka przeszkolona osoba i wtedy moglibyśmy stworzyć portal, na którym kibice wybieraliby sobie relacje chociażby z Jastrzębia, czy Sosnowca.

- Dzięki za rozmowę.
- Dzięki.

Polecam również wcześniejszy post na temat relacji telewizyjnych i skrótów w wiadomościach sportowych, który skłonił mnie do przeprowadzenia tego wywiadu - Na TVP nie ma co liczyć.

2 razy skomentowano :

Szpakowski pisze...

Szkoda tylko, że komentatora dobiera przez znajomości :-P

HSK pisze...

Wolelibyśmy siebie, ale cóż robić. Kto ma kamerę, ten ma władzę ;p

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się, masz uwagi, a może zauważyłeś jakiś błąd?
Proszę, zostaw komentarz :)