poniedziałek, 21 stycznia 2013

Fortuna Wyry. Historia i legenda

Kto trenerskich szlifów nabierał pod okiem Anatolija Tarasowa i gdzie wymyślono by hokej, gdyby Kanada nie istniała? Na te pytania odpowiedź możecie znaleźć w książce Leszka Sobieraja, dziennikarza, który z mroków zapomnienia postanowił wydobyć trzytysięczną wioskę i przypomnieć, że był okres, kiedy na lodowej tafli fortuna sprzyjała jej mieszkańcom.

Drużyna z Wyr była swego czasu uważana za fenomen. Oparta na własnych wychowankach, dwukrotnie występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej, nieraz ucierając nosa faworytom. I choć o rozwiązanym na początku lat 80-tych klubie niewielu już wspomina, to warto poznać tę historię, która zaczyna się na stawie Wici w grudniu 1930 r., bo to z Wyr wywodzą się reprezentanci kraju - bracia Góralczykowie, to tutaj urodził się związany przez 40 lat z Tychami Józef Zagórski oraz inni, którzy zaczynali budować hokejowy GKS - Kazimierz Bojdoł, Józef Bem, Rudolf Just.

Sama książka stanowi zarys klubowej historii. Zawiera fragmenty rozmów i artykułów prasowych z tamtych lat. Opowiada o ligowych wzlotach i upadkach, o zawodnikach, którzy przyjeżdżali do domu z treningów o 3 rano, by o 6 pojawić się w pracy i o kibicach, którzy z Torkatu, gdy nie dało się grać na otwartym lodowisku, wracali do Wyr razem ze wschodem słońca.

Sześćdziesiąt stron na pewno nie wyczerpuje tematu. Zwłaszcza, że część z nich poświęcono także innym dyscyplinom, jak piłka nożna, którą nota bene, uprawiali również hokeiści (i należeli przy tym do czołowych zawodników). Niestety, brak większych sukcesów oraz upadek sekcji hokejowej sprawiły, że ciężko znaleźć jakiekolwiek infomacje o Fortunie, dlatego ta pozycja jest szczególnie cenna dla miłośników historii i to na jej podstawie powstają artykuły o klubie np. "Tam był sport: wiejskie lodowisko Fortuny Wyry", czy "Historia hokeja".

Tytuł: Fortuna Wyry. Historia i legenda (1930 - 1995)
Autor: Leszek Sobieraj
Rok wydania: 1995
Cena: bezcenna :)
Gdzie można dostać: Biblioteka Śląska i inne

3 razy skomentowano :

Anonimowy pisze...

Witam, zwracam się do Państwa z ogromną prośbą. Od dłuższego czasu poszukuję książki Leszka Sobieraja o Wyrskim hokeju. Niestety bez skutku. Może mogą mi Państwo pomóc, ewentualnie doradzić lub podać namiary na kogoś kto chce odsprzedać. Byłbym ogromnie wdzięczny . pozdrawiam serdecznie !

HSK pisze...

Właśnie dla takich osób powstał ten dział i takie pytanie zostało przewidziane - proszę zerknąć na ostatnią linijkę minirecenzji. Obecnie nawet książka jest dostępna do wypożyczenia.

HSK pisze...

Z uwagi na zainteresowanie, jakim cieszy się ten temat wybiegnę przed szereg i napiszę, że wkrótce znajdzie się tu i druga książka o Fortunie.

Prześlij komentarz

Spodobało Ci się, masz uwagi, a może zauważyłeś jakiś błąd?
Proszę, zostaw komentarz :)